Budżet domowy — Czym tak właściwie jest, jak możemy go prowadzić i dlaczego warto?

Budżet domowy to słowo, które bardzo często pada w różnego rodzaju dyskusjach. Wiele osób jednak nie prowadzi go świadomie, wydając środki “na bieżąco” lub nie dysponując ich w konkretny sposób. Takie działanie sprzyja wydawaniu zbyt dużej ilości pieniędzy, chaosowi finansowemu czy wydawaniu ich nieefektywnie, przez co tracimy konkretne sumy. Prowadzenie budżetu domowego jest jednak łatwe i możliwe dla każdej osoby bez względu na sumy czy umiejętności matematyczne. Poniżej prezentujemy, czym jest budżet domowy, jak go prowadzić oraz dlaczego jest on taki ważny.

Czym jest budżet domowy?

Budżet domowy to szeroko rozumiany budżet naszej rodziny, który prowadzimy w naszym domu. Jest on podobny do budżetu firm czy dużych marek i funkcjonuje na podobnej zasadzie. Uwzględnia on przychody oraz wydatki i pomaga zarządzać nam naszymi pieniędzmi. Dzięki niemu możemy określić jakie sumy możemy przeznaczyć na konkretne wydatki oraz jakimi nadwyżkami dysponujemy. Budżet domowy ma na celu zatem pomóc utrzymywać porządek w tych sprawach finansowych i pomagać nam zarządzać pieniędzmi.

Aby prowadzić budżet domowy, nie musimy znać się na finansach, matematyce czy księgowości. Do prowadzenia budżetu domowego będziemy potrzebowali jedynie poświęcenia chwili uwagi i odpowiedniego zaplanowania wydatków. Możemy prowadzić go zarówno elektronicznie w komputerze lub tradycyjnie w papierowej wersji. Po zapoznaniu się z kilkoma wskazówkami każda osoba będzie potrafiła stworzyć taki budżet i nim zarządzać. Wiele osób nie podejmuje takiej próby uważając, że jest to zbyt trudne, co jest błędem. W internecie możemy również znaleźć różne przykłady budżetów domowych, arkusze kalkulacyjne czy wzory. Jest to pomocne szczególnie przy pierwszych próbach tworzenia takiego budżetu i polega jedynie na wypełnieniu szablonów.

 

Dlaczego jego prowadzenie jest takie ważne?

Prowadzenie budżetu domowego jest ważne z kilku powodów. Pierwszy z nich to świadome panowanie nad naszymi finansami. Jeśli będziemy wiedzieli jakim budżetem dysponujemy i jakie wydatki możemy poczynić, znacznie łatwiej będzie nam utrzymać go w dobrym stanie. Dzięki temu nie popadniemy w tarapaty finansowe oraz zabezpieczymy konkretne środki na najpilniejsze wydatki. Poprzez to będziemy mogli również odpowiednio przeznaczyć sumy na inne rzeczy — tak, aby pieniędzy wystarczyło na wszystkie wydatki. Przez prowadzenie budżetu domowego możemy również efektywniej wydawać pieniądze i je oszczędzać. Jeśli zaplanujemy wszystkie wydatki w odpowiedni sposób i w odpowiedniej kolejności będziemy je regulować, będziemy mogli oszczędzać konkretne sumy. Budżet domowy pomaga spełnić także nasze wszystkie plany i z wyprzedzeniem planować pewne wydatki, które w późniejszym terminie nie są możliwe do realizacji “od ręki” np. wyjazd wakacyjny. Znając stan naszego budżetu domowego, możemy również odkładać pewne sumy w postaci zabezpieczenia rodziny czy inwestycji.

 

Jak prowadzić budżet domowy?

Pierwszym etapem prowadzenia budżetu domowego jest określenie przychodów. To właśnie od tej czynności powinniśmy rozpocząć tworzenie tego zestawienia. W tej części będziemy określali dochody, jaki uzyskamy w całym miesiącu. Najprościej jest obrać dany miesiąc kalendarzowy np. Maj czy Czerwiec. Jeśli jednak otrzymujemy pensję dopiero w połowie miesiąca, możemy wyznaczyć okresy rozliczeniowe od 15 go do 15 go. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem o ile możemy sobie na niego pozwolić, jest zbieranie wszystkich dochodów np. w Maju i odkładać je “do skarbonki”. W takim wypadku 1 Czerwca będziemy mieli już zgromadzoną gotówkę na cały czerwiec i będziemy mogli komfortowo rozpocząć ją wydawać zgodnie z utworzonym budżetem na czerwiec. W ten sposób tworzymy też “poduszkę” finansową, która zabezpieczy nas np. przed opóźnieniami przychodów czy nieprzewidzianymi wypadkami. W pierwszej sekcji określimy wszystkie dochody, jakie mamy otrzymać w danym miesiącu lub takie, które już mamy i mamy je przeznaczone na dany miesiąc.

Gdy mamy już określoną sumę, jaką dysponujemy lub będziemy dysponować np. w Czerwcu, drugim etapem tworzenia budżetu domowego jest określenie wydatków. Ich spis powinien odbywać się od rzeczy najważniejszych do najmniej ważnych, z których możemy ew. zrezygnować w przypadku braku pieniędzy. Pierwszymi wydatkami, jakie musimy umieścić w naszym budżecie domowym — jest czynsz, opłaty za mieszkanie czy lekarstwa. Na kolejnych pozycjach powinny znaleźć się żywność, środki czystości, paliwo czy suma pieniędzy, jaką musimy wydać na bieżące utrzymanie. Następnie powinniśmy dopisać abonamenty telefoniczne, opłaty za internet i telewizję czy bilety miesięczne itp. Na ostatnich misjach możemy umieścić w pierwszej kolejności wydatki pojedyncze takie jak ubrania itp. czy wydatki okazjonalne oraz te, które chcemy zrealizować np. wycieczki, wakacje i gadżety. Gdy mamy w ten sposób ułożony budżet domowy na początku miesiąca powinniśmy rozdzielić do każdego wydatku konkretną sumę pieniędzy — od najważniejszych do tych najmniej ważnych. Dzięki temu będziemy wiedzieli na początku miesiąca, na jakie wydatki możemy sobie pozwolić i w jakiej kolejności płacić np. rachunki.

Trzecią sekcją w budżecie domowym są nadwyżki. Jeśli takie posiadamy, również warto odpowiednio je rozdzielić, aby przyniosły nam największe korzyści. W tym miejscu warto miesięcznie odkładać drobne sumy pieniędzy na poszczególne wydatki, które chcemy zrealizować w dłuższej perspektywie. Z pewnością będzie to np. kupno nowego samochodu, wyjazd wakacyjny, prezent urodzinowy itp. W ten sposób regularnie będziemy odkładać pieniądze na duże cele świadomie, decydując, ile pieniędzy z nadwyżki trafi do naszej kieszeni w obecnym miesiącu — jako bonus do wydania, a jakie pieniądze zostaną odłożone np. na wakacje czy kupno nowego telewizora. Pomocną wskazówką może być również wpłacanie nadwyżek na konto lub lokatę bankową. Dzięki temu zabezpieczymy pieniądze oraz nie będziemy przechowali ich w domu. Bardzo często wolne środki kuszą, aby wydać je szybciej i na inny cel, a fizycznie pozbywając się ich z domu, pozbywamy się również i tego problemu.

5 (100%) 1 vote

Może zainteresują Cię więcej podobnych wpisów

About the Author: admin

shares