Dropshipping — Nowy trend w handlu. Przekonaj się, czym jest i jak sprzedawać towary, których nie mamy! Załóż swój sklep i handluj!

Model sprzedaży w postaci dropshippingu staje się coraz bardziej popularny. Obecnie wiele osób sprzedaje towary, których nie mamy, a dopiero po ich zamówieniu i opłaceniu przez klienta zamawia je w hurtowniach czy u producentów. Taki proces sprzedaży ma wiele plusów oraz umożliwia uruchomienie swojego sklepu internetowego bez jakiegokolwiek wkładu finansowego. W ten sposób możemy zaoferować też dowolne przedmioty, otwierając sklep internetowy z bardzo dużym asortymentem. Czym zatem jest dropshipping? Jak przebiega on w praktyce? Jakie są jego plusy i korzyści? Wszystko o dropshippingu poniżej.

Kilka słów o dropshippingu — Czym jest?

Dropshipping to model biznesowy, który polega na sprzedawaniu rzeczy, a następnie dopiero ich zamawianiu za niższą cenę u dostawcy. Wtedy towar wysyłany jest bezpośrednio do odbiorcy, a my jedynie pośredniczymy w sprzedaży. Dropshipping umożliwia zatem zarabianie na sprzedaży po droższej cenie rzeczy, których nie mamy oraz ich zamawianie taniej np. w hurtowniach, gdy otrzymamy już pieniądze od naszego klienta. Zarobkiem w tym modelu jest różnica między droższą sprzedażą a tańszym zamówieniem towaru. Dropshipping może być stosowany w różnych branżach i jest coraz popularniejszym trendem. Możemy wykorzystywać go jako swój główny sposób handlowy lub stosować jedynie jako uzupełnienie do realnie prowadzonego sklepu np. w przypadku najdroższych czy najbardziej kłopotliwych w przechowywaniu produktów.

Dropshipping stosowany jest również bardzo często przy sprawdzaniu produktów z Chin, gdzie kosztują one dużo mniej niż w europie. Jest też doskonałym sposobem na uruchomienie nowego biznesu bez dużych nakładów finansowych. Aby handlować w ten sposób, nie musimy posiadać dużych sum pieniędzy, gdyż zamówienia realizujemy za środki od klientów, którzy kupili produkt od nas. Ten rodzaj sprzedaży może być stosowany, w różnych branżach, w stosunku do różnych produktów i w różnych sytuacjach. Głównym elementem dropshippingu jest reklamowanie swojego sklepu internetowego, wyszukiwanie klientów i sprawne wyszukiwanie hurtowni lub dostawców, którzy oferują bardzo atrakcyjne ceny.

Zalety i plusy

Dropshipping ma bardzo wiele korzyści i plusów. Pierwszy, jaki możemy zauważyć to brak konieczności posiadania dużych lub jakichkolwiek sum na otworzenie biznesu w tym modelu. Nie mając środków, możemy otworzyć nasz sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż w nim. Jest to szansa dla osób, które chcą prowadzić własny biznes, a finanse są główną przeszkodą. Dzięki temu, że nie potrzebujemy środków na fizyczny zakup produktów, możemy też zaoferować bardzo szeroki asortyment i skupiać się jedynie na poszukiwaniu klientów na niego. W taki sposób będziemy rozwijać również nasz biznes dużo szybciej niż przy fizycznym sprowadzaniu produktów oraz ich wysyłaniu do klientów. Dzięki wirtualnej sprzedaży nie musimy posiadać również pomieszczenia, biura czy magazynu oraz zatrudniać pracowników — co jest nieodłącznym elementem każdego sklepu internetowego.

W tym modelu sprzedaży możemy również oferować bardzo atrakcyjne ceny aniżeli przypadku tradycyjnego kupowania, magazynowania i wysyłania produktów do klientów. Samodzielnie nie musimy pakować danego zamówienia, co generuje często niemałe koszty. Ten element oraz wysyłka pozostają po stronie hurtowni, w której zamawiamy produkt z adresem dostawy naszego klienta. Duże hurtownie czy sklepy i producenci mają również podpisane korzystniejsze umowy na przesyłki kurierskie, co będzie skutkowało tańszą przesyłkę dla naszych klientów. Wiele dużych hurtowni może oferować również darmowe przesyłki dla nas, jako stałych klientów, co jeszcze bardziej pomoże nam oferować klientom korzystne ceny.

Jak założyć dropshipping-owy sklep internetowy?

Jeśli planujemy założyć sklep internetowy w modelu dropshippingu mamy kilka możliwości — dokładnie tyle samo co w tradycyjnej opcji. Możemy utworzyć profil na jednym z portali sprzedażowych takich jak np. Allegro czy Ebay i proponować tam różnorodne produkty. W takim wypadku będziemy musieli jednak płacić kilka procent prowizji od sprzedanego towaru, co nie jest bardzo uciążliwe w zamian za gotowy do użycia sklep. Możemy również posiadając pewien budżet zamówić niezależny sklep internetowy lub wykonać go samodzielnie w kreatorach witryny online. Dzięki temu będziemy dysponowali niezależną witryną, którą będziemy samodzielnie reklamowali, a za sprzedany towar nie będziemy płacili prowizji.

Niezależnie od wyboru warto również zastanowić się nad opcją reklamy naszego sklepu, aby jak najwięcej osób zaczęło z niego korzystać. Możemy reklamować się np. poprzez reklamy w Social Mediach, wdrożyć marketing szeptany, influencer marketing czy pozycjonować własny sklep internetowy jako witrynę www. Dodatkowe wymagania, jakie będziemy musieli spełniać to jedynie posiadanie komputera z dostępem do internetu oraz czas, który poświęcimy na wyszukiwanie tanich produktów, oraz sprzedawanie ich za większą cenę.

Jak wykorzystać dropshipping, jeśli już prowadzimy sklep internetowy?

Jeśli prowadzimy już sklep internetowy lub zajmujemy się biznesem np. stacjonarnym, możemy również skorzystać z dropshippingu oraz wdrażać go do swojego modelu biznesowego. W ten sposób możemy sprzedawać rzeczy o dużej wartości, te, które są trudne w sprzedaży oraz które trudno przechowywać. Dzięki czemu nie będziemy zamrażać pieniędzy oraz marnować miejsca magazynowego / sklepowego. Wraz z biegiem czasu możemy zwiększać udział dropshippingu w naszym biznesie i zamawiać dostarczenie towaru do klienta bezpośrednio z hurtowni w coraz większej ilości wypadków. Dzięki temu płynnie i bez ryzyka przejdziemy na model dropshippingu oraz będziemy mogli korzystać z jego zalet.

Na co uważać?

Choć dropshipping jest korzystny w wielu aspektach, powinniśmy uważać również na niektóre elementy. Ż pewnością nie powinniśmy sprzedawać produktu, jeśli nie mamy w zanadrzu hurtowni lub sklepu z niższą cena. Może skończyć się to koniecznością odwołania zamówienia lub zrealizowania go ze stratą. Powinniśmy również etapami wchodzić w taki styl handlu, aby nie stracić nad nim kontroli. Zamawiając rzeczy z zagranicy, musimy upewnić się o legalności całej operacji czy o temacie płacenia podatków, cła itp.

Rate this post

Author: admin

Może zainteresują Cię więcej podobnych wpisów

About the Author: admin

shares