Jak osiągnąć wolność finansową?

W dzisiejszych czasach życie osiągnęło niespotykane w historii tempo. Przeciętny Kowalski rozpaczliwie stara się pogodzić pracę „na etacie”, prowadzenie domu, wychowanie dzieci, a do tego próbuje osiągnąć zadowolenie z tego kim jest, co w praktyce najczęściej okazuje się niemożliwym do zmieszczenia w ramach 24 godzinnej doby.

Wielu ludzi marzy, aby porzucić względnie nisko płatne (w stosunku do generowanego dochodu) zajęcia etatowe i zacząć pracować na własny rachunek. Niestety, decyzja o porzuceniu stałego źródła dochodu i rozpoczęciu własnej działalności do prostych nie należy. Ryzyko z jakim związany jest każdy start up, a także konieczność ciągłych inwestycji w początkowej fazie powoduje, że wielu ludzi nie może sobie na to pozwolić.

Drogą do niezależności osobistej, uwolnienia się z codziennej matni pracy dla kogoś i poświęcania jej większej części swojego czasu życiowego jest stopniowe budowanie niezależności finansowej. Poniżej przedstawię kilka warunków, które niewątpliwie pozwolą osiągnąć pewien poziom zaplecza finansowego, które jest podstawą do dalszego rozwoju pełnej niezależności finansowej.

 

Buduj pasywny dochód

Nie da się osiągnąć niezależności finansowej pracując na przysłowiowym etacie przez 8 godzin dziennie, wliczając dojazdy do pracy – będąc w ruchu przez minimum 10 godzin na dobę, pięć dni w tygodniu. Aby rozpocząć drogę do niezależności finansowej musisz znaleźć sposób, a najlepiej kilka, na generowanie stałego, pasywnego dochodu. Idealnie, gdy pochodzi on z kilku niezależnych od siebie źródeł. Zyski nie muszą być duże, ważne, aby były stabilne i pochodziły ze zdywersyfikowanych źródeł. To pozwoli ci zyskać czas, zastanowić się, co chcesz robić, czym się zająć, jak do tego podejść. W konsekwencji dochód pasywny może przejąć na siebie rolę comiesięcznej wypłaty, co pozwoli poważnie myśleć o odejściu z pracy etatowej. Zyskanie wolności czasowej i stałego dochodu otworzy drzwi do rozpoczęcia innych inwestycji bądź zaangażowania się w nowe projekty.

 

Buduj markę

Podejmuj się przedsięwzięć, które niekoniecznie przyniosą wymierną korzyść finansową. Ważne, że pozwolą ci poznać ludzi, nauczyć nowych rzeczy, rozeznać w różnych tematach. Staraj się być aktywnym i dać się poznać jako osobę kompetentną i rzeczową. Buduj swoją własną markę, to pozwoli innym usłyszeć o tobie, a kto wie, być może zaproponować coś co popchnie cę jeszcze dalej. Nie bądź przesadnie skromny, podpisuj swoją pracę swoim nazwiskiem, zostawiaj do siebie namiary. Jeśli twoja praca kogoś zainteresuje – możesz być pewny, ta osoba cię znajdzie. Ułatw jej to.

 

Rozwijaj się

Staraj się codziennie dowiadywać czegoś o czym wcześniej nie wiedziałeś. Postaw na szeroko pojęty rozwój osobisty, uprawiaj sport, doskonal się. Inwestuj w siebie. Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne jest podstawą każdego sukcesu, jest jego przyczyną i skutkiem. Nie ma lepszej inwestycji niż ty sam!

 

Ucz się

Każda forma samodoskonalenia jest ważna. Czy będą to studia podyplomowe, szkolenia, kursy czy nauka poprzez czytanie literatury przedmiotu, artykułów w internecie, oglądanie kanałów na YouTube czy podróże. Ważne, aby sprawiało ci to satysfakcję i radość.

 

Buduj sieć kontaktów

Kontakty są cenniejsze od posiadanych funduszy. Wykorzystuj każą okazję na poznanie nowych osób. Staraj się poznawać znajomych swoich znajomych. Staraj się otaczać ludźmi, którzy mają szerokie powiązania towarzyskie i zawodowe. Staraj się po prostu znać przynajmniej jedną osobę, która zna naprawdę dużo ludzi. Taki kontakt otworzy przed tobą niejedne drzwi. Prowadź profil na facebooku i portalach profesjonalnych typu Lindekin czy Goldenline. Nie pozwól byś był nieznany, angażuj się w życie sąsiedzkie, staraj się zabierać głos w dyskusjach na forach internetowych, komentuj blogi i artykuły na portalach poświęconych dziedzinie, w której działasz zawodowo. Pamiętaj, nie jesteś samotną wyspą, nie wahaj się prosić różnych ludzi o pomoc – w końcu ktoś na pewno ci jej udzieli.

 

Bądź ekspertem

Kreuj się na eksperta w jednej czy kilku dziedzinach. Najlepiej aby były to zagadnienia, na których naprawdę się znasz i które cię interesują. W ten sposób dasz się poznać jako osoba specjalizująca się w danej branży. Gdy ktoś będzie potrzebował pomocy odnośnie konkretnego tematu, przypomni sobie o tobie – a to już połowa sukcesu.

 

Nie odmawiaj

Zapomnij co oznacza słowo „nie”, „nie mogę”, „nie dam rady” w odniesieniu do życia zawodowego. W dobie obecnej konkurencji i wielozadaniowości każda propozycja wykonania jakiejś pracy jest swego rodzaju wyróżnieniem. Przecież proszący mógł zapytać kogoś innego, a z jakichś powodów wybrał ciebie. Staraj się nie rozczarowywać ludzi, którzy w ciebie uwierzyli. Nawet jeśli w rzeczywistości nie wiesz czy podołasz danej pracy, możesz chociaż podjąć wyzwanie. Warto w takim wypadku uruchomić sieć kontaktów, może znajdzie się ktoś kto cię pokieruje lub z kim wejdziesz w spółkę? Każda szansa jest szansą, nie rezygnuj walkowerem.

3.7 (73.33%) 3 votes

Author: admin

Może zainteresują Cię więcej podobnych wpisów

About the Author: admin

1 Comment

Comments are closed.

shares