Jak oszczędzać pieniądze – 9 sprawdzonych metod

Masz wrażenie, że pieniądze rozchodzą się zbyt szybko. Chcesz odłożyć niewielką część ze swoich dochodów, ale pod koniec miesiąca konto świeci pustkami. Sposobów na oszczędzanie jest wiele. Wystarczy, że ograniczysz zbędne wydatki, a zobaczysz, jak dużo zostaje na koncie.

Zarządzanie budżetem domowym nie jest prostą sprawą. Zwłaszcza jeżeli dochody nie są zbyt wysokie, a comiesięczne zobowiązania pochłaniają znaczną ich część. Jak prowadzić domowe rachunki i przy okazji jeszcze coś odłożyć. Korzystając z poniższych metod i weryfikując swoje wydatki, możesz odłożyć określoną kwotę. Pomnożona przez 12 miesięcy będzie stanowiła dodatkowy fundusz na nieprzewidziane wydatki, przyjemności lub określony cel, na który chcesz odłożyć. Regularne oszczędzanie może stać się sposobem na spełnianie marzeń i rozwijanie zainteresowań. Wystarczy, że będziesz konsekwentny w swoich poczynaniach a zaoszczędzoną kwotą mądrze dysponował.

 

Usługi bankowe

Rachunek oszczędnościowy, powiązany z kontem bankowym, to doskonałe rozwiązanie dla osób szukających oszczędności. Drobne kwoty, np. 10% od każdej transakcji, przelewane na konto oszczędnościowe i stała suma przesyłana co miesiąc na rachunek oszczędnościowy, mogą zostać przeznaczone na określony cel. Zaoszczędzona gotówka może też stanowić zabezpieczenie w sytuacjach kryzysowych.

 

Ekonomiczny transport

Ruch to zdrowie, więc jeśli masz blisko do pracy lub sklepu, idź na piechotę. Jeżeli dojeżdżasz do pracy autem, umów się z innym współpracownikiem na wspólne dojazdy do firmy, a koszty paliwa podziel na pół. Utrzymuj auto w dobrym stanie, pamiętaj o odpowiedniej ilości powietrza w oponach i systematycznie wymieniaj wszystkie płyny eksploatacyjne. Dobry stan auta pozwoli zaoszczędzić na naprawach, a odpowiednia ilość powietrza w oponach ma bezpośrednie przełożenie na oszczędności na paliwie. W ciepłych miesiącach przy niewielkich odległościach wybierz spacer lub rower.

 

Tanie wakacje

Rezerwacja lotu na długo przed czasem pozwala na znaczne oszczędności. Jeżeli wiesz, że w tym terminie będziesz leciał do danego miejsca, zarezerwuj bilety z wyprzedzeniem. Rezerwując, wybierz tanie linie lotnicze np. Ryanair lub Wizz Air. Wycieczki, hotele i pensjonaty rezerwuj przed sezonem. Wyszukując, skorzystaj np. Booking. com, Groupon. pl czy Trivago. pl

 

Oszczędzanie na jedzeniu

Zaplanowane zakupy to jeden z najefektywniejszych sposobów na oszczędzanie. W sklepie nie patrz na promocje i kupuj produkty, które uwzględniłeś podczas planowania. Udając się na zakupy, zjedz solidny posiłek. Zakupy poczynione z pustym żołądkiem przeważnie obfitują w różnego rodzaju przekąski, słodycze i inne słodkie napoje. Na sprawunki zabieraj własne siatki, w ten sposób nie płacisz za jednorazowe reklamówki i nie przyczyniasz się do dalszej degradacji środowiska. Przemyślane i dobrze zaplanowane tygodniowe zakupy obfitujące w lokalne (są tańsze i świeże) produkty to duża oszczędność czasu i pieniędzy. Mając wszystkie niezbędne artykuły pod ręką, z łatwością przygotujesz pożywne i zdrowe posiłki.

 

Oszczędności w domu

Rachunki domowe to pozycja, której nie sposób ominąć. Opłata za energię elektryczną, gaz, wodę itp. to spora pozycja w budżecie domowym. Dlatego, jeżeli planujesz zakup nowego urządzenia np. pralkę czy lodówkę sprawdź, czy jego eksploatacja nie będzie zbyt droga i postaw na takie urządzenie, które zużywa mało energii. Nawet jeśli cena wyjściowa będzie wyższa, przy dłuższym użytkowaniu zyskasz spore oszczędności. Wymieniając żarówki na energooszczędne i odłączając zbędne urządzenia działające w stanie stand-by, znacznie zmniejszasz zużycie energii. Oszczędzając wodę, krótki prysznic zamiast kąpieli w wannie, zmniejszasz swoje rachunki i przyczyniasz się do ochrony zasobów wodnych.

 

Usługi telekomunikacyjne i Internet

Telefon, Internet i TV to stała pozycja na liście miesięcznych płatności. Zmieniając operatora i wybierając wszystkie usługi w jednym pakiecie, możesz zaoszczędzić znaczną sumę. Jeżeli posiadasz telefon komórkowy, sprawdź, czy konkurencyjny operator nie proponuje tańszych połączeń.

 

Odzież i obuwie

Kupując ubrania w second-hand, masz okazję znaleźć ubranie w dobrej cenie i oryginalne. W sklepach z używanymi rzeczami możesz zaopatrzyć się w różne unikatowe przedmioty m. in. paski, czapki, torby itp. Kupując ubrania z drugiej ręki, oszczędzasz pieniądze i chronisz planetę. Jeżeli planujesz zakup obuwia, to zastanów się, jaki model będzie dla Ciebie odpowiedni. Zakup butów powinien być dobrze przemyślany. W tym przypadku warto zapłacić więcej i mieć pewność, że obuwie posłuży dłużej niż jeden sezon.

 

Książki, czasopisma i film

O tym, że czytanie poszerza horyzonty, nie trzeba nikogo przekonywać. Zapisując się do biblioteki, masz dostęp, do wielu ciekawych pozycji. Korzystając z czytelni, oszczędzasz na subskrypcjach. Jeżeli lubisz oglądać filmy, słuchasz dużo muzyki, utwórz sobie konto na Netflix i Spotify. Opłacając abonament, będziesz miał dostęp, do setek pozycji w cenie jednego rodzinnego wyjścia do kina.

 

Programy lojalnościowe

Oszczędności wynikające z przystąpienia do wybranego programu lojalnościowego mogą przynosić wymierne korzyści. Aby było to możliwe, program powinien być dobrze skonstruowany. Płacenie za zakupy zebranymi punktami oraz możliwość uzyskania rabatu lub zniżki na wybrane przedmioty sprawiają, że program jest korzystny zarówno dla konsumenta, jak i dla sklepu.

Oszczędzanie może stać się dobrym nawykiem, który umożliwi realizację planów bez potrzeby zadłużania się. Rosnące saldo na koncie sprawi, że Twoja motywacja będzie jeszcze większa, a Ty będziesz miał wiedzę jak rozsądnie gospodarować swoimi funduszami.

5 (100%) 1 vote

Może zainteresują Cię więcej podobnych wpisów

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares