Jak rozsądnie korzystać z karty kredytowej na wakacjach?

Podczas wakacyjnych wyjazdów często pozwalamy sobie na nieco większe niż zwykle wydatki. Lody, gofry, piwo, lokalne atrakcje dla dzieci i dorosłych takie jak przejażdżki konne, rejsy statkiem czy lekcje kitesurfingu- to wszystko pochłania niemałe środki. Niestety zdarza nam się wydać zbyt dużo, a w dodatku często wydajemy pożyczone pieniądze, korzystając z limitu karty kredytowej.
Pamiętajmy, że wydane z karty pieniądze, trzeba będzie kiedyś oddać, a jeśli nie zwrócimy całej kwoty do końca okresu rozliczeniowego, poniesiemy niemałe koszty odsetek. Czy warto więc zabierać kartę kredytową na wakacje? A jeśli tak, to, jak z niej korzystać, aby nie narobić sobie kłopotów? Sprawdź, jak nie wpaść w wakacyjne długi.

 

Czy warto płacić kartą kredytową za wakacje?

Jeżeli zachowamy zdrowy rozsądek, korzystając z tego rozwiązania, to oczywiście warto. Na czym polega rozsądne korzystnie z karty kredytowej? Trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach:
1. Najlepiej będzie, jeśli wydamy tylko taką kwotę, jaką będziemy w stanie spłacić w całości do końca okresu bezodsetkowego karty, czyli w ciągu 52-54 dni w zależności od banku.

2. Korzystajmy z karty tylko wtedy, gdy jest to naprawdę niezbędne. Lepiej powstrzymać się od kompulsywnych wakacyjnych zakupów. Kartą możemy zapłacić za wycieczkę w biurze podróży, bilety lotnicze czy użyć jej w razie zaistnienia jakichś nieprzewidzianych okoliczności typu konieczność skorzystania z płatnej opieki medycznej na wakacjach. Raczej nie płaćmy nią jednak za kolejną plażową sukienkę czy dziesiąte bikini.

3 Pamiętajmy, że zdecydowanie nie warto zadłużać się, kupując wakacje „na pokaz”. Niestety żyjemy w czasach wszechobecnej konkurencji i wyścigu szczurów. Ścigamy się ze sobą na wszystkich możliwych polach. Często chcąc zaimponować rodzinie, sąsiadom czy nawet obcym ludziom w social mediach, zadłużamy się na długie miesiące i kupujemy wakacyjny wyjazd, na który na nie stać. Nie warto tego robić. Czym innym jest chęć spełnienia własnych marzeń, a czym innym potrzeba aprobaty czy chęć wzbudzenia zazdrości w innych ludziach, kupując wakacje na kredyt. Nie warto pożyczać pieniędzy i spłacać je wiele miesięcy ponosząc koszty odsetek, tylko po to, by sąsiedzi zazdrościli nam wczasów na Malediwach.
Aby nie narazić się na zbędne koszty, zwróćmy szczególną uwagę na sposób korzystanie z karty kredytowej za granicą. Planując wyjazd, warto założyć w banku konto walutowe i podpiąć do niego kartę kredytową. Dzięki temu płacąc nią w obcym kraju nie poniesiemy kosztów przewalutowania oraz prowizji za płatności w obcej walucie.

 

Jak wnioskować o kartę kredytową?

Uzyskanie karty kredytowej jest stosunkowo proste. W wielu bankach wystarczy już kilkaset złotych miesięcznego dochodu, aby móc ją otrzymać.
Wniosek o wydanie karty kredytowej możemy złożyć online w bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej banku, lub osobiście w placówce bankowej.
Karta kredytowa to podobnie jak tradycyjny kredyt konsumencki, pożyczka, której uzyskanie będzie wymagało dostarczenia zaświadczenia o zarobkach i przejścia weryfikacji kredytowej. Największe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kartę, mamy wtedy, gdy jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony. Kwota przyznanego limitu zależy bezpośrednio od oceny naszej zdolności kredytowej, którą oblicza się na podstawie wysokości zarobków oraz kosztów życia.
Trzeba się również liczyć z tym, że bank sprawdzi naszą historię kredytową w BIK oraz KRS. Zadbajmy więc o to, by wszystkie nasze zobowiązania finansowe zawsze regulować w terminie i nie zalegać z ratami kredytowymi czy zakupowymi, ponieważ może to spowodować odrzucenie naszego wniosku o kartę kredytową.
Po pozytywnym rozpatrzeniu naszej prośby o kartę będziemy musieli poczekać jeszcze od kilku do kilkunastu dni na jej wydanie. Otrzymamy ją pocztą. Możemy również skonfigurować wirtualną kartę kredytową w aplikacji mobilnej naszego banku i korzystać z niej na zasadzie płatności zbliżeniowych telefonem.
Karta kredytowa to dobre rozwiązanie na wakacje, pod warunkiem, że będziemy z niej korzystać rozsądnie. Dzięki niej możemy uzyskać aż do 54 dni bezpłatnego kredytu. Warto ją też mieć ze sobą w razie zaistnienia podczas wakacyjnego wyjazdu nieprzewidzianych sytuacji takich jak nagłe zachorowanie, kradzież czy zgubienie bagażu lub gotówki.
Pamiętajmy jednak, by nigdy nie pożyczać więcej, niż będziemy w stanie oddać i spłacić całe zadłużenie jak najszybciej.

5 (100%) 2 votes

Może zainteresują Cię więcej podobnych wpisów

About the Author: admin

shares