Jakie powinny być Twoje finansowe noworoczne postanowienia? Finansowe plany na 2020 rok

Nowy Rok to czas postanowień. Przyjęło się w naszej kulturze, że to wyjątkowo dobry czas na to, aby postawić przed sobą nowe cele i wyzwania. To dobry czas na podjęcie kilku trafnych, finansowych decyzji, dzięki którym twoja przyszłość będzie nieco spokojniejsza.

 

Stwórz budżet domowy

Jeśli do tej pory, nie zastanawiałeś się nad kosztami życia, najwyższa pora, aby to zmienić. Budżet domowy, czyli zestawienie twoich przychodów i wydatków pozwoli ci na planowanie finansów przynajmniej w skali miesiąca.

Zrobienie pierwszego budżetu jest stosunkowo proste. Po jednej stronie spisz wszystkie swoje dochody miesięczne, a po drugiej wszystko to, co wydajesz. Dochody, czyli środki, które zyskujesz z pracy, zleceń, świadczeń socjalnych.

Ważne, aby nie wpisywać sporadycznych wpływów gotówki np. z premii czy nagród rocznych, a tylko te kwoty, które wpływają na twoje konto regularnie. Nieco trudniej spisać wydatki, szczególnie w podziale na kategorie. Zacznij od spisania kwot z paragonów, a pod koniec miesiąca wydziel odpowiednie grupy.

 

Sprawdź koszty stałe

Jeśli dokładnie spiszesz wydatki, bez trudu zauważysz, że największą grupę stanowią opłaty stałe za czynsz, najem, dostawy usług czy raty kredytów. Warto przyjrzeć się im i sprawdzić, czy nie można ich nieco zmniejszyć.

Przede wszystkim, zastanów się, czy z pewnością ze wszystkich korzystasz: usług telewizyjnych, telefonicznych czy internetowych. Przyjrzyj się stałym abonamentom. Niestety, w tym, przypadku wierność nie popłaca i usługodawcy zdecydowanie chętniej dają rabaty nowym klientom. Czasem warto zmienić umowę z męża na żonę czy odwrotnie, aby sporo zaoszczędzić.

 

Zacznij odkładać na fundusz awaryjny

Zgromadzenie środków na odrębnym koncie oszczędnościowym na nieprzewidziane wydatki może w wielu przypadkach uratować cię przed wpadnięciem finansowe tarapaty.

Zepsuta pralka, nagły wyjazd dziecka na zieloną szkołę, czy rachunek od mechanika? Sięgasz po zgromadzone pieniądze, a nie szukasz pomocy finansowej u rodziny lub co gorsza, w firmie parabankowej. Unikasz pożyczek, chwilówek, a więc i odsetek. Wydane środki natychmiast uzupełniaj, tak aby na koncie zgromadzić i mieć stale do dyspozycji niewielką, ale dostępną kwotę.

 

Pomyśl o poduszce bezpieczeństwa

Zgromadzenie większych pieniędzy jest łatwe tylko dla wyjątkowo oszczędnych i skrupulatnych, a tych jest niewielu. Warto jednak rozpocząć systematyczny proces gromadzenia pieniędzy na finansowe zabezpieczenie, które pomoże ci przetrwać trudne chwile bez pracy czy po prostu nagłą chorobę.

Złota zasada poduszki bezpieczeństwa stanowi, że powinna ona być suma sześciomiesięcznych wydatków twojej rodziny. Innymi słowy, powinna być to kwota, która wystarczy na przeżycie określonego czasu bez osiągania żadnych dochodów z wynagrodzeń. Nie masz z czego odkładać?

 

Przeanalizuj swoją ścieżkę zawodową

Pamiętaj, że nie ma złej pory na zmianę pracy czy podniesienie kwalifikacji. Człowiek uczy się całe życie i nic nie stoi na przeszkodzie, aby na każdym etapie dokonać zmiany. Być może zbyt długo zajmujesz się czymś, za czym nie przepadasz i słabo zarabiasz. Może też lubisz swoją pracę, tylko nie rokuje ona perspektyw finansowych.

Nie decyduj się od razu na pochopny krok, pomyśl o dorabianiu po godzinach w branży, która ci odpowiada. Jest mnóstwo czynności, które można wykonywać zdalnie. Nie masz odpowiednich umiejętności? Pomyśl o kursie, warsztatach, zainwestuj w siebie.

 

Rozsądnie lokuj swoje oszczędności.

Systematyczne odkładanie pieniędzy z czasem doprowadzi cię do sytuacji, w której będziesz musiał nauczyć się nimi zarządzać. Inwestycje w fundusze, giełdę czy Forex a może nieruchomości? Te dylematy przed tobą, ale warto się przygotować.

Pamiętaj, że właściwe inwestowanie powinno przynosić dodatkowy dochód, a wiedza Polaków w tym zakresie jest niestety zbyt niska. Zbyt często ufamy hochsztaplerom i naciągaczom. Dbaj, aby dużo czytać, rozwijać się i edukować, a twoje pieniądze zaczną pracować na ciebie.

Rate this post

Może zainteresują Cię więcej podobnych wpisów

About the Author: admin

shares