Otwierasz konto bankowe? Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak korzystnie otworzyć konto bankowe!

Konto bankowe to obecnie konieczność a jego posiadanie jest wręcz niezbędne, aby otrzymywać pensje czy przelewy od innych osób. Otwierając nowe konto bankowe, możemy spotkać się jednak z wieloma promocjami, krzykliwymi hasłami czy zapewnieniami, iż konto danego banku jest najlepsze na rynku. Aby jednak korzystnie założyć nowy rachunek, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy i kierować się kilkoma zasadami. Poniżej prezentujemy wszystkie elementy dobrego i korzystnego konta bankowego oraz podpowiadamy jak złożyć je szybko i komfortowo.

 

Darmowe konto bankowe

Pierwszym elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę to darmowość konta bankowego. Obecnie na rynku panuje bardzo duża konkurencja, a wiele banków oferuje otwarcie konta za darmo bez miesięcznych opłat. Jest to swego rodzaju standard, na który warto zwrócić uwagę. Nie powinniśmy płacić za konto nawet najdrobniejszych sum w postaci 5 zł czy 9 zł. Suma taka płacona miesięcznie przez wiele lat może dać bardzo pokaźną kwotę. Banki bardzo często liczą właśnie na przyzwyczajenie klienta i brak chęci zmiany kotna dlatego przez kilka lat możemy stracić na prowadzeniu konta konkretne środki. Na rynku bez problemu znajdziemy konto bankowe za darmo bez jakichkolwiek opłat. Warto też zwrócić uwagę czy prowadzenie konta za 0 zł jest bezwarunkowe tzn. czy aby nie zapłacić opłaty nie musimy np. wykonać kilku transakcji kartą, czy zapewnić miesięczny wpływ na konto. Wszystko to spowoduje, że będziemy musieli pilnować terminów oraz wykonywać pewne czynności co nie jest komfortowe ani korzystne.

 

Darmowe przelewy i przelewy ekspresowe

Przelewy bankowe to kolejny istotny element podczas zakładania konta bankowego. To właśnie one są jednymi z najczęściej używanych płatności i to właśnie przelewów używać będziemy np. do wysyłania pieniędzy znajomym czy opłacania produktów zakupionych w internecie. Bardzo często zależeć będzie nam również, aby przelew doszedł szybko i bezproblemowo. Przeważnie kwestię przelewów zauważamy, gdy założymy konto i chcemy przesłać komuś pieniądze. Warto jednak zwrócić na nią uwagę podczas zakładania konta. Przelewy internetowe powinny być bezwzględnie darmowe, a przelewy w placówkach również powinny być bez dodatkowych opłat. Gdy spotkamy się np. z limitem darmowych przelewów bankowych w placówce np. 5 przelewów w miesiącu, również będzie to korzystne rozwiązanie.

Drugim elementem przelewów są tzw. przelewy ekspresowe. Różnią się one od tych zwykłych tym, że docierają na inne konto bankowe w ciągu 5 minut. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w nagłych wypadkach, kiedy w krótkim czasie musimy opłacić rachunek czy przelać pieniądze. Niektóre banki oferują darmowe przelewy ekspresowe, niektóre oferuje jedynie np. 5 lub 10 takich przelewów w miesiącu a niektóre pobierają za nie każdorazowo opłatę np. 5 zł. Warto, aby do konta było oferowanych przynajmniej kilka darmowych ekspresowych przelewów, dzięki czemu w awaryjnej sytuacji wyślemy przelew natychmiastowo.

 

Karta debetowa i wypłaty z bankomatów

Karta debetowa i wypłaty pieniędzy z bankomatów to kolejny punkt konta, nad którym warto się zastanowić i wybrać odpowiedni bank. Obecnie zdecydowana większość klientów płaci kartami płatniczymi w internecie, w sklepach czy za granicą. Warto zatem, aby karta debetowa wydawana do konta bankowego była komfortowa i poręczna. Pierwszym elementem, na który musimy zwrócić uwagę, jest jej darmowość. Karta taka powinna być bezwzględnie darmowa, gdyż jest typową i podstawową usługą bankową. To karta, dzięki której będziemy mogli wydawać pieniądze znajdujące się na naszym rachunku bankowym. Warto zwrócić uwagę czy wypłaty z bankomatów są darmowe we wszystkich bankomatach w Polsce, czy jedynie w danej sieci bankomatów danego banku. Pierwsza opcja jest bardziej komfortowa i wygodna. Szukanie bankomatu może być nieco problematyczne, gdy stoimy obok innego bankomatu, z którego wypłata kosztuje np. 10 zł.

 

Promocje i bonusy

Promocje i bonusy to nieodłączny element rynku bankowego w Polsce. Istnieje na nim duża konkurencja, a poszczególne banki starają się przyciągnąć nowych klientów, właśnie dzięki promocjom czy bonusom za utworzenie nowego konta bankowego. Zdecydowanie warto wykorzystać tę sytuację i założyć konto w promocji. W tym celu dobrym posunięciem będzie przejrzenie finansowych portali tematycznych czy porównywarek kont. Konto w promocji może być całkowicie darmowe, oferować nam dodatkowe bonusy pieniężne, bony czy zniżki oraz inne profity. Skoro zamierzamy założyć konto bankowe, warto zrobić to w promocyjnej ofercie. Powinniśmy jednak zwrócić również uwagę na wszystkie opisane w tym tekście elementy, gdyż czasami promocja może zawierać pewne popularne “gwiazdki” czy “haczyki”. Jeśli jednak konto jest korzystne, a za założenie go otrzymamy np. smartfon, kilkaset złotych na konto czy bon do wydania, będzie to miłym upominkiem dla nas. Często promocje dostępne są jedynie na stronie www banku i przy zakładaniu konta online. Warto zatem sprawdzić oficjalną stronę internetową banku przed otwarciem rachunku.

 

Duże banki i marki finansowe

Ważną kwestią z praktycznego punktu widzenia, na którą nie zwracamy przeważnie uwagi, jest wybór dużych marek i banków międzynarodowych. Na rynku bankowym w Polsce istnieje kilkadziesiąt banków, popularnych SKOK-ów czy banków spółdzielczych. Wszystkie oferują one otwarcie konta bankowego, ale tylko największe banki na rynku mają pewną przewagę nad konkurentami. Duże komercyjne i międzynarodowe banki posiadają placówki naziemne w całej Polsce — niezależnie czy znajdujemy się nad morzem, w górach czy w stolicy. Banki takie mają również wiele swoich bankomatów w różnych lokalizacjach, co znacznie ułatwia np. darmowe wypłacanie pieniędzy. Posiadanie konta w banku, który jest jednym z największych na rynku, ma też inne plusy. Marka taka może oferować przyjaźniejszą i bardziej estetyczną bankowość elektroniczną czy aplikację mobilną, posiadać sprawniejszy system obsługi klienta czy szerszy zakres usług.

Duże banki i międzynarodowe marki to również dużo większa renoma i wiarygodność od małych lokalnych marek bankowych. Wiąże się to z mniejszym ryzykiem upadku banku i ew. oczekiwaniem na odzyskanie depozytu w razie bankructwa.

Rate this post

Może zainteresują Cię więcej podobnych wpisów

About the Author: admin

shares