Stocki i Banki Zdjęć — Lubisz fotografować? Zarabiaj na tym i sprzedawaj swoje zdjęcia w bankach zdjęć!

Zarabianie na własnym hobby jest najlepszym rozwiązaniem zawodowym. Wiele osób wciąż poszukuje takiej możliwości, pracując na etacie lub w branży, która nie do końca im odpowiada. Bardzo ciekawym rozwiązaniem — szczególnie dla osób lubiących fotografować jest robienie zdjęć i sprzedawanie ich w bankach zdjęć. Jest to też ciekawa opcja, aby przejść na “samozatrudnienie” i pracować na własne konto dla osób, które szukają alternatywy pracy etatowej. Poniżej przedstawiamy sprzedaż zdjęć jako idealny sposób na pracę zgodną z własnym hobby, zainteresowaniami czy preferencjami.

 

Czym są Stocki / banki zdjęć?

Banki zdjęć, czyli popularne stocki to serwisy, które łączą z jednej strony fotografów sprzedających swoje zdjęcia a z drugiej osoby, które chcą kupić fotografie. Na rynku istnieje wiele banków zdjęć. Są one międzynarodowymi serwisami, dlatego nasze prace mogą kupować osoby np. z Chin, Indii czy USA. Na rynku do największych i wiodących portali, które sprzedają setki milionów zdjęć, możemy zaliczyć 3-4 takie serwisy. Będą to np. Shutterstock, Adobe Stock czy Dreamstime. W sieci działa jednak dużo większa ilość banków zdjęć. Choć główna zasada sprzedaży jest taka sama to poszczególne serwisy, mogą posiadać nieco inną politykę. Niektóre banki zdjęć umożliwiają sprzedaż fotografii również na innych portalach, niektóre płacą wyższe stawki, jeśli pracujemy na wyłączność tylko dla nich, a jeszcze inne wymagają pracy na wyłączność. Każdy bank zdjęć posiada swoją politykę sprzedaży. Niektóre stoki są nastawione na zdjęcia komercyjne, inne na dziennikarskie itp. Oznacza to, że w niektórych bankach nasze zdjęcia będą odrzucane a w innych akceptowane.

Jedną z najważniejszych kwestii zarabiania na sprzedaży zdjęć jest typ samej sprzedaży. Przeważnie banki zdjęć umożliwiają wystawienie jednego zdjęcia na wielu serwisach i wielokrotnie jego sprzedawania np. w ramach jednego banku zdjęć. Zarobek w takiej opcji jest dużo niższy i waha się przeważnie w granicach ok. kilkudziesięciu centów za zdjęcie. Banki zdjęć posiadają również opcje sprzedaży zdjęć “na wyłączność” z przekazaniem praw autorskich. W tej opcji zarobić na jednym zdjęciu możemy nawet kilkanaście — kilkadziesiąt dolarów.

 

Jak przebiega praktycznie proces sprzedaży?

Proces sprzedaży zdjęć w bankach zdjęć nie jest skomplikowany i jest przeważnie taki sam dla różnych portali. Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się na danym portalu, co jest formalnością i przypomina rejestracje np. konta e-mail. Następnie jesteśmy proszeni o wgranie kilku swoich fotografii. W ciągu kilku dni moderatorzy danego serwisu sprawdzają zdjęcia i oceniają czy prezentujemy odpowiedni poziom, aby móc sprzedawać zdjęcia w danym banku. Praktycznie nie trzeba być profesjonalnym fotografem, aby przejść weryfikację, a jedynie przestrzegać wymogów danego banku. Stocki mogą posiadać wymagania np. w postaci odpowiedniego wykadrowania zdjęć, odpowiedniej jakości ostrości itp. Jeśli je spełnimy, nie będziemy mieli problemu z “zakwalifikowaniem się” do danego banku.

Jeśli posiadamy już aktywne konto, możemy rozpocząć sprzedaż swoich zdjęć. Zdjęcia wgrywać możemy bezpośrednio na stronie lub poprzez ftp. Każde zdjęcie opisujemy krótko tytułem, opisem i tagami oraz je wgrywamy. Zdjęcia są każdorazowo sprawdzane przez moderatorów i w ciągu 2-3 dni akceptowane. Ostatecznie zdjęcia trafiają do naszego profilu publicznego i są widoczne publicznie oraz możliwe do wyszukania po tagach w wyszukiwarce danego stocku. Od tego momentu za każdą sprzedaż będziemy otrzymywać pieniądze na konto oraz będziemy mogli wypłacić je, po uzbieraniu sumy minimalnej do wypłaty.

 

Czy zarabianie na zdjęciach jest trudne?

Zarabianie na sprzedaży zdjęć w internecie nie jest trudne i możliwe dla każdej osoby, jednak zaznaczyć trzeba, że konieczne jest wybornie własnego portfolio oraz marki a zarobki nie przychodzą automatycznie. Jeśli rozpoczynamy cały proces, musimy pewien czas np. kilka miesięcy poświęcić na stworzenie odpowiednio dużej bazy zdjęć. Dopiero wtedy będziemy otrzymywali pierwsze regularne zarobki. Aby zarabiać w ten sposób, należy posiadać m. in. kilkaset zdjęć w banku. Im jest ich więcej, tym większa szansa, że ktoś kupi nasze zdjęcia. Profesjonalni fotografowie posiadają nawet po kilka tysięcy zdjęć, które wygrywali regularnie przez wiele lat i w takim momencie otrzymują regularnie pasywny zarobek.

Samo robienie zdjęć, aby były odpowiedniej jakości również nie jest trudne. W dobie tanich aparatów fotograficznych np. cyfrowych w cenie kilkuset złotych możemy zaopatrzyć się w średniej jakości sprzęt. Zdjęcia niektórzy fotografowie wykonują nawet flagowymi smartfonami, które posiadają bardzo dobrej jakości obiektywy i aparaty. Powinniśmy też posiadać podstawową wiedzę z zakresu obróbki zdjęć. Bardzo często będziemy musieli je retuszować, zmieniając kontrast, jasność czy je przycinać. W sieci możemy pobrać wiele darmowych programów, które “na start” w zupełności nam wystarczą.

 

Czy warto?

Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdza. Zdecydowanie warto spróbować przejść na zarabianie w ten sposób. Choć nie przyniesie ono od razu stałej pensji etatowej, to regularnie budując swoje portfolio po pewnym czasie, będziemy mogli przejść jedynie na taki rodzaj pracy. Jest to też korzystne, gdyż nie ryzykujemy nagłą zmiana pracy, a będziemy mogli przejść na takie zarabianie, gdy uzyskiwać będziemy regularnie pierwsze zarobki. Sprzedaż zdjęć w bankach fotografii jest korzystna też pod wieloma innymi względami. Pracując na własne konto, możemy poświęcać tyle czasu na to zajęcie, ile uznamy za stosowne. Możemy pracować też według własnych wytycznych oraz według własnego planu. Nie mamy również szefa ani przełożonych “nad sobą”, dzięki czemu praca nie jest często uciążliwa. W razie chęci zrobienia większej sumy pieniędzy możemy poświęcić po prostu więcej czasu na taką pracę. Jednym z największych plusów tego typu zarabiania jest motywacja. Jeśli tworzymy własną markę i pracujemy na własne konto, mamy dużo większą motywację i satysfakcję z wykonywanej pracy, co jest bardzo ważne.

5 (100%) 1 vote

Author: admin

Może zainteresują Cię więcej podobnych wpisów

About the Author: admin

shares