Szukasz bezpiecznych inwestycji? Zobacz jak pomnażać pieniądze bez ryzyka!

Bezpieczne inwestycje to hasło bardzo często wyszukiwane przez osoby chcące zainwestować swoje oszczędności czy nadwyżki, ale nie chcące stracić kapitału. Obecnie pomimo wielu reklam czy ryzykownych planów inwestycyjnych, które są szeroko reklamowane, istnieje jednak kilka sposobów na bezpieczne pomnażanie pieniędzy – całkowicie bez ryzyka lub z minimalnym, które jesteśmy w stanie zaakceptować. W ten sposób również możemy zarobić pewne środki i choć będą one nieco niższe, to po zakończeniu inwestycji otrzymamy je do ręki wraz ze zwrotem kapitału — o co czasami trudno w przypadku np. nowatorskich czy ryzykownych sposobów pomnażania pieniędzy.

Lokaty bankowe

Pierwszym bezpiecznym sposobem inwestowania pieniędzy są lokaty bankowe. Są one oferowane jedynie przez banki. Zasada ich działania jest prosta i bezpieczna. Lokaty polegają na wpłacie środków na określony czas, a następnie odebraniu pieniędzy wraz z oprocentowaniem po jej zakończeniu. Lokaty mogą mieć różną długość, limity wysokości wpłacanych środków czy warunki np. zerwania. Na rynku wiele banków oferuje lokaty różnego rodzaju np. w reklamach czy na billboardach. Mają one zazwyczaj od 2%-3% nawet do 4%. Czasami możemy również spotkać lokaty na 5% które są bardzo dobrym wynikiem. Lokaty takie są zabezpieczone do równowartości 100 000 euro dzięki BFG, czyli Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. W razie upadku banku pieniądze są nam zwracane przez owy fundusz gwarancyjny. Każdy bank ma obowiązek należeć do niego, co jest dużym plusem. Szukając zatem lokaty bankowej, warto poszukiwać tych o największym oprocentowaniu.

Dobrym pomysłem jest wyszukiwanie ofert promocyjnych. Wiele banków co pewien okres oferuje promocje np. dla nowych klientów czy do “25 000 zł. wpłaty”, dzięki którym możemy skorzystać z wyższego niż normalne oprocentowania. Możemy też wyszukiwać takich promocji np.w porównywarkach lokat bankowych w internecie gdzie mamy całościowe aktualne zestawienie. Jeśli wybierzemy odpowiednie opcje na rynku, będziemy mogli rocznie zarobić w bezpieczny sposób kilka procent. Warto też wybierać lokaty z dzienną lub tygodniową kapitalizacją odsetek. Im krótszy jej okres, tym więcej zarobimy.

 

Obligacje państwowe i prywatnych spółek

Drugim sposobem na bezpieczne pomnażanie pieniędzy są obligacje państwowe oraz prywatnych spółek. Obligacje działają na podobnych zasadach do lokat. W konkretnym terminie emisji obligacji państwowych możemy zakupić je od państwa, niejako pożyczając mu pieniądze. W zamian za to państwo oferuje nam odsetki, na których zarabiamy. Lokaty dostępne są zarówno w wersjach kilku miesięcznych, kilkuletnich lub nawet kilkunastoletnich. W ten sposób zarobić możemy porównywalne lub większe niż na lokatach sumy. Gwarantem obligacji jest państwo, dzięki czemu mamy praktyczną pewność, że nie stracimy naszych pieniędzy, gdyż musiałoby upaść całe państwo — co jest skrajnie niemożliwe.

Na podobnych zasadach działają obligacje prywatnych spółek. W tym wypadku pożyczamy pieniądze np. firmie Orlen również na procent. W tym wypadku gwarantem jest dana firma, co nieco komplikuje bezpieczeństwo naszej inwestycji, gdyż firmy prywatne mają w zwyczaju upadać dużo częściej niż państwa. Możemy jednak wybierać spółki państwowe takie właśnie jak np. Orlen, Lot czy Lotos, które w razie problemów mogą liczyć na pomoc państwa, gdyż są w dużej części lub całkowicie ich własnością. To również bezpieczne rozwiązanie inwestycyjne pod warunkiem wyboru odpowiedniej firmy.

 

Produkty strukturyzowane

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są bankowe produkty strukturyzowane. Jest to idealna opcja dla osób, które chcą zachować pełne bezpieczeństwo inwestycji, a zarazem zarobić nieco więcej niż na lokatach czy obligacjach. Produkty strukturyzowane dają gwarancję bezpieczeństwa kapitału, ale ryzykujemy ew. dochodami. W najgorszym razie po roku otrzymamy taką samą sumę, jaką wpłaciliśmy, a w najlepszym nawet kilka — kilkanaście procent więcej.

Produkty strukturyzowane są połączeniem bezpiecznej lokaty bankowej oraz ryzykownego funduszu inwestycyjnego. Nasze środki dzielone są np. na 80% i 20%. Większość naszej sumy pracuje na bezpiecznej lokacie, a mniejsza suma jest inwestowana w fundusz banku, w którym inwestujemy pieniądze. Specjaliści danego banku zbierają pieniądze klientów, a następnie inwestują je w akcje firm czy w indeksy. Do wyboru mamy wiele rodzajów funduszy strukturyzowanych, które inwestować będą np. nasze środki w największe marki samochodowe czy najbardziej obiecujące indeksy giełdowe. W ten sposób możemy wyrobić dużo większy zysk niż na lokacie przy jednoczesnym zabezpieczeniu kapitału. Ta opcja jest dla osób, które są w stanie zaakceptować brak zysków dla nieco większego dochodu. Produkty strukturyzowane dostępne są w różnych bankach w różnej formie oraz w różnych wariantach. Koniecznie powinniśmy upewnić się u doradcy bankowego, na jakich zasadach działa nasz fundusz i czy rzeczywiście nasze środki są w pełni chronione.

 

Złoto, ziemia, sztuka itp.

Jedną z najbezpieczniejszych opcji inwestowania pieniędzy jest inwestycja w konkretne wartościowe przedmioty, które z czasem stają się coraz cenniejsze. Wiele osób nie dopuszcza takiej możliwości, gdyż inwestycje te nie dają stałego — wcześniej określonego zysku. W zamian za to, są jednak bardzo bezpieczne. Inwestuj pieniądze w konkretne wartościowe rzeczy, mamy je cały czas “w ręku”. Nie inwestujemy zatem pieniędzy w wirtualne programy czy coś czego nie możemy kontrolować. W takiej opcji zawsze w razie potrzeby będziemy mogli sprzedać dany przedmiot i odzyskać swój wkład. Inwestycje takie są również bezpieczne pod względem wahania kursów. Cena złota, ziemi czy dzieła sztuki jest zależna od wartości samego przedmiotu i popytu na niego. Wartość wzrasta wraz z bogaceniem się społeczeństwa i starzeniem przedmiotu – są to jedyne główne elementy, które mają wpływ na cenę. W przeciwieństwie do ryzykownych akcji giełdowych czy kursów walut gdzie na cenę ma wpływ wiele czynników, których nie możemy określić ani przewidzieć, inwestycja w konkretne wartościowe rzeczy jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem. Do najpopularniejszych inwestycji w tej dziedzinie należy złoto, srebro, obrazy, wina, ziemia czy antyki.

Rate this post

Może zainteresują Cię więcej podobnych wpisów

About the Author: admin

shares