Zostań Freelancerem i zacznij zarabiać w internecie!

Zarabianie w internecie to marzenie wielu osób. Z chęcią zmieniłyby pracę na etacie i rozpoczęły taki tryb pracy. Internet daje jednak wiele możliwości pracowania jako Freelancer, a zostanie nim, nie jest trudne. Taka decyzja będzie dawała nam również wiele korzyści i zalet, których nie doświadczymy w regularnej pracy na etacie. W tym tekście odpowiadamy dokładnie na pytanie — kim jest Freelancer, jakie korzyści płyną z tego typu pracy oraz co możemy robić jako wolny strzelec w internecie.

Kim jest Freelancer?

Freelancer to osoba, która pracuje na własne nazwisko i jest wolnym strzelcem — nie pracuje na etacie. Najczęściej specjalizuje się również w danej dziedzinie czy branży, choć nie jest to regułą. Freelancerzy wykonują niezobowiązujące zlecenia, które nie wiążą ich długą współpracą ze zleceniodawcą. Osoby tak pracujące samodzielnie wyszukują również firmy oraz oferty i wybierają te, które są dla nich najlepsze, np. ustalając samodzielnie stawkę czy zakres pracy. W sieci istnieje wiele rodzajów prac czy kategorii, w których możemy pracować. Nie są potrzebne nam do tego twarde kwalifikacje, doświadczenie czy wykształcenie a przede wszystkim umiejętności.. Freelancerzy, którzy wykonują najlepiej swoje zadania, są najbardziej rozchwytywani na rynku.

 

Plusy i korzyść

Praca jako freelancer daje nam wiele plusów, korzyści i możliwości. Pierwszą z nich jest wolność zawodowa. To my decydujemy jakie zlecenia przyjmujemy, ile pracujemy oraz w jakiej formie wykonujemy prace. Ważnym plusem jest też możliwość pracy w różnych miejscach. Wielu freelancerów pracuje np. za granicą lub zwiedzając świat. Spora liczba osób łączy też taką pracę z innymi zajęciami czy trybem życia. Pracując jako freelancer, możemy również liczyć na możliwość rozwoju oraz budowania własnej branży czy duży zarobek, o co trudno na etacie. Jeśli chcemy zarabiać również większe sumy, możemy dowolnie zwiększać ilość godzin czy zakres usług i wypracowywać dodatkowy zysk. Praca taka jest również legalna i umożliwia robienie tego, co się rzeczywiście lubi.

 

Jak możemy zarabiać jako Freelancer?

Pierwszym sposobem zarabiania jako freelancer jest robienie zdjęć. Jeśli posiadamy odpowiedni sprzęt, wiedzę oraz jest to nasze hobby, możemy wyszukiwać zleceń na tworzenie konkretnych zdjęć czy grafik. W internecie wiele marek oraz osób poszukuje fotografów do wykonywania sesji zdjęciowych, sesji produktowych, obrabiania zdjęć czy wykonywania grafik. To bardzo popularne zajęcie, w którym znajdziemy spory rynek zbytu. Zdjęcia możemy również sprzedać na specjalnych portalach takich jak Shutterstock, gdzie publikujemy nasze fotografie, a klienci z całego świata kupują je.

Kolejnym sposobem na zarabianie pieniędzy w sieci jako freelancer jest pisanie tekstów oraz tłumaczenie ich. Bardzo duże zapotrzebowanie na content oraz na przekładanie go na różne języki sprawia, że możemy zostać tłumaczami lub copywriterami. Praca taka polega na tworzeniu treści o różnej jakości, długości czy tematyce lub ich tłumaczeniu. Zlecenia możemy pozyskiwać samodzielnie np. poprzez social media, prezentując w sieci swoje portfolio, czy wybierać je na portalach ze zleceniami dla freelancerów. Jest tam bardzo dużo ofert, dzięki czemu nie będziemy mieli problemu z ich odszukaniem. Aby pisać teksty, nie trzeba posiadać szerokiej wiedzy. Nasz poziom możemy dostosować do poszczególnych kategorii tekstów, pisać o rzeczach, na których się znamy lub przeprowadzać research. W miarę czasu możemy podejmować się trudniejszych zleceń i zarabiać więcej pieniędzy.

Projektowanie stron internetowych to kolejny sposób na zarabianie jako freelancer. Jeśli posiadamy umiejętności informatyczne oraz znamy się na tworzeniu stron, możemy oferować właśnie takie usługi. W sieci obecnie istnieje duże zapotrzebowanie na tworzenie różnego rodzaju witryn. Zarówno osoby prywatne czy klienci biznesowi szukają wykonawcy serwisów i chcą nawiązać z nimi współpracę. Tworzenie stron www może być też dochodowe, gdyż takie umiejętności są bardzo cenione. Zwiększając naszą wiedzę, możemy zatem niezobowiązująco projektować witryny i podejmując się pojedynczych zleceń.

Jeśli znamy się na projektowaniu witryn, możemy również oferować ich pozycjonowanie. Obecnie bardzo duża liczba firm i osób prywatnych poszukuje specjalistów seo, którzy zadbają o zwiększenie pozycji ich witryny w rankingach Google. W sieci istnieje również wiele ofert, które są korzystne pod względem finansowym. Na rynku zdecydowanie brakuje specjalistów IT a ciągle rosnący popyt i rozwój internetu, sprawiają, że zapotrzebowanie na freelancerów wykonujących takie usługi będzie regularnie rosło.

Zostanie lektorem lub piosenkarzem to kolejna możliwość pracy jako freelancer. Jeśli jest to naszą pasją, możemy w internecie oferować nagrywanie spotów reklamowych, ścieżek dźwiękowych, audiobooków, muzyki lub czytanie tekstów. Możliwości w tej dziedzinie jest bardzo wiele, gdyż wiele radiostacji, agencji, gazet czy firm szuka freelancerów, którzy pomogą im wykonać różnorodne projekty. Zlecenia tego typu, choć nie są najpopularniejsze, również umożliwiają utrzymywanie się z tego typu zajęcia.

Wirtualni asystenci to kolejna — coraz popularniejsza grupa freelancerów. Są to osoby, które oferują w zamian za opłatę niezobowiązującą pomoc firmom i osobom prywatnym przy różnego rodzaju projektach. Wirtualni asystenci oferują swoją pomoc w sieci np. na swoich stronach internetowych czy w social mediach gdzie określają zakres usług. Najczęściej mogą oni wykonywać niespodziewane zadania, zadania monotonne, które mogą wykonywać freelancerzy bez specjalistycznej wiedzy, prace związane z obsługą klienta, umawianiem spotkań czy obsługą dokumentacji. Wiele realnych firm zleca niezobowiązująco takie zadania wirtualnym asystentom, dzięki czemu mogą liczyć na szybką pomoc. Pracując w ten sposób, możemy oferować swoje usługi oraz pomoc przez internet. Możemy się też reklamować czy oferować swoje usługi realnym firmom bez oczekiwania aż to one zgłoszą się do nas. Jeśli mamy wiedzę w danym temacie np. księgowości czy rekrutacji możemy świadczyć też i bardziej specjalistyczne usługi.

 

Zbuduj własną markę!

Niezależnie od tego, jakie zajęcie wykonujemy oraz w jaki sposób pracujemy, będąc freelancerem, należy zbudować własną markę i korzystać z Personal Brandingu. Na rynku najważniejszymi wyznacznikami oprócz wiedzy merytorycznej jest również rozpoznawalność oraz reklamowanie siebie i swoich usług. Jeśli będziemy traktować swoją osobę jako produkt, zyskamy nowe możliwości rozwoju, większy zarobek i popularność. W tym celu możemy reklamować siebie i swoje usługi w Social Mediach, korzystać z marketingu szeptanego czy współpracować z influencerami. Warto również prowadzić kanał np. na Facebooku czy YouTube, gdzie będziemy zyskiwali fanów oraz popularność, którą następnie zmienimy na lepsze oferty pracy i kontakty biznesowe. Budując własną markę, możemy również zwiększać zakres usług czy dokształcać się poprzez oferowanie innych czynności. Im nasza marka będzie mocniejsza, tym więcej pieniędzy będziemy zarabiać, a sama praca jako freelancer będzie bardziej komfortowa.

Rate this post

Może zainteresują Cię więcej podobnych wpisów

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shares